Poradna

Pálení očí při nošení kontaktních čoček

Dotaz: Nemůžu kvůli pálení očí nosit měsíční kontaktní čočky a slyšel jsem, že Acuvue Oasys by měli jít zase normálně nosit. Je to pravda?

Odpověď: Než začnete jakékoli další kontaktní čočky používat, je především potřeba zjistit příčinu problému a vyřešit ji. Pálení v očích může způsobovat více faktorů, pouhá změna druhu kontaktních čoček to nemusí vyřešit. Poraďte se, prosím, s Vaším kontaktologem.

Problémy s nandaváním a vyjímáním čočky

Dotaz: Krátce používám jednodenní kontaktní čočky s průměrem 14,2. Velké problémy mám s jejich nasazováním i vyndaváním. Může být problém ve velikosti? Optička mi řekla, že 14,2 je univerzální velikost a že v tom problém být nemůže, přesto mám od začátku pocit, že tyto čočky jsou pro mě příliš velké, i při nošení je dost vnímám.

Odpověď: Co se průměru čočky týká, neměl by být volen „univerzální“, jak píšete, ale vždy odpovídající průměru Vaší rohovky s patřičným přesahem limbu. Je však možné, že potíže s manipulací se časem vytratí – získáte v nasazování a vyjímaní praxi. V opačném případě se, prosím, vraťte k Vašemu kontaktologovi. Tento problém může mít více příčin.

Volba roztoku pro kontaktní čočky

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je nutné nebo se spíš doporučuje užívat roztok stejné značky jako jsou kontaktní čočky nebo lze zakoupit jakýkoliv jiný roztok?

Odpověď: Rozhodně nelze použít libovolný roztok, většinou však máte však možnost volby z několika roztoků. Konkrétní Vám, bohužel, nemohu doporučit, protože neuvádíte, jaké čočky používáte. Například na silikonhydrogelové čočky doporučuji svým zákazníkům roztok Opti-Free Express.

Pokud byste rádi znali odpověď na další otázky, pokračujte do poradny, kterou naleznete v e-shopu VašeČočky.cz.